160k views
0 votes
4. Jay spent $6.40 to
buy 4 muffins. How
much will 9 muffins
cost?​

1 Answer

4 votes

Hello there!

To solve this, you want to find the unit rate (or cost per muffin) and multiply that by 9 to get the cost for 9 muffins.

$6.40 ÷ 4 muffins = $1.60 a muffin

So:

$1.60 a muffin x a total of 9 muffins = $14.40 for nine muffins.

I hope this was helpful! :)

User Elad Meidar
by
5.3k points