138k views
4 votes
You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

User Kyle Baker
by
8.5k points

1 Answer

7 votes
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
User SuperMind
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories