73.0k views
3 votes
You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

User Gyzerok
by
7.9k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

To find the cost per can, divide the total cost by the total number of cans.

Step-by-step explanation:

To create a unit rate to find the cost per can, you need to divide the total cost by the total number of cans. In this case, you spent $4.50 to buy 6 cans of soda, so the unit rate can be calculated as follows:

  1. Divide the total cost ($4.50) by the total number of cans (6): $4.50 ÷ 6 = $0.75

Therefore, the cost per can is $0.75.

User Inmaculada
by
7.5k points
1 vote

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

User Jonathan Dunlap
by
9.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.