168k views
0 votes
A drugoist has two mixtures of a certain chemical and water, one containing 10% of the chemical and the other

containing 40% of the chemical. How much of each mixture should he use to make 10 ounces that contain 25% of the
chemical?
05
25

User Matt Joyce
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

5 ounces of each chemical

Explanation:

Let 'x' ounces of 10% chemical be mixed to the solution.

Given:

Ounces of 10% chemical = 'x'

Total ounces in the solution to make = 10

Therefore, the ounces of 40% chemical =
10 - x

Now, Content of chemical in the first mixture =
10\%\ of\ x = 0.1x

Content of chemical in the second mixture =
40\%\ of\ (10-x) = 0.4(10-x)

Now, total volume of the chemical in the solution is 25% of 10 = 0.25(10). So,

Total volume = Volume of chemical in first mixture + second mixture


0.25(10)=0.1x+0.4(10-x)\\\\2.5=0.1x+4-0.4x\\\\2.5-4=-0.3x\\\\-1.5=-0.3x\\\\x=(-1.5)/(-0.3)=5\ oz

Therefore, volume of 10% chemical is
x=5\ oz

Volume of 40% chemical is
10-x=10-5=5\ oz

Hence, 5 ounces of each chemical is needed to make 10 ounces of solution.

User Daniel Watrous
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.