30.9k views
5 votes
Demand The demand function for a product is given by

p = 8000(1 - 5/5 + e^-0.002x)
where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of (a) p = $200 and (b) p = $800.

User Ratijas
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:


x= -(ln [(5P)/(8000-P)])/(0.002)

a)
x= -(ln [(5*200)/(8000-200)])/(0.002) =1027.062 \approx 1027

b)
x= -(ln [(5*800)/(8000-800)])/(0.002) =293.893 \approx 294

Explanation:

For this case we have the following function:


P= 8000 (1- (5)/(5 +e^(-0.002 x)))

We can solve for x like this. First we can reorder the expression like this:


(P)/(8000) = 1- (5)/(5+e^(-0.002x))


(5)/(5+e^(-0.002x)) = 1 -(P)/(8000) = (8000-P)/(8000)


(40000)/(8000-P) = 5 + e^(-0.002x)

Now we can apply natura log on both sids and we got:


ln[(40000)/(8000-P) -5] = ln e^(-0.002x)


ln [(5P)/(8000-P)] = -0.002x

And if we solve for x we got:


x= -(ln [(5P)/(8000-P)])/(0.002)

Part a

For this case we can replace P = 200 and see what we got for x like this:


x= -(ln [(5*200)/(8000-200)])/(0.002) =1027.062 \approx 1027

Part b

For this case we can replace P = 800 and see what we got for x like this:


x= -(ln [(5*800)/(8000-800)])/(0.002) =293.893 \approx 294

User Miceuz
by
7.7k points