19.1k views
0 votes
The Andersons rented 5 rectangular tables for $35 and 30 chairs for $60. Which quotients can be used to calculate the unit cost for tables and the unit cost for chairs? :)

User VNO
by
5.6k points

2 Answers

6 votes

Answer: if it’s check all that’s aplyy then B and C

Explanation:

User Jlogan
by
5.5k points
3 votes

Answer:

Explanation:

5 tables for 35 bucks.....unit cost is 35/5 = $ 7 bucks per table

30 chairs for 60 bucks...unit cost is 60/30 = $ 2 bucks per chair

User Vitya Shurapov
by
4.9k points