Answer: a) $69,295.60
b) $233,028.03
Explanation:
Given : Property value suppose that the value of a piece of property doubles every 12 years.
If you buy the property for $55,000, its value t years after the date of purchase should be

a) At t= 4 years , we get



Hence, the value of the property after 4 years = $69,295.60
b) At t= 25 years



Hence, the approximate the value of the property after 5 years = $233,028.03