menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Harry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound of the cheese?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Harry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound of the cheese?
asked
Jan 10, 2021
43.9k
views
0
votes
Harry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound of the cheese?
Mathematics
middle-school
Naya
asked
by
Naya
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
$4.90 per pound
Explanation:
12.25/2.5
Guy E
answered
Jan 13, 2021
by
Guy E
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org