22.5k views
2 votes
A train leaves the station at noon. the train is 180 miles from its destination at 12:45 pm and 90 miles from its destination at 2:15 pm.

26. how far is the station from the destination?
27. At what time will the train reach the destination?

User Shikhar
by
8.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

From 12:45 to 2:15 is 1.5 hours, in that time, the train traveled 90 miles.

The speed of the train is 90 / 1.5 = 60 miles per hour.

From noon to 12:45 is 0.75 hours.

The distance the train traveled in that time is 0.75 x 60 = 45 miles.

26. The distance from the station to the destination is 45 + 180 = 225 miles.

27. At 2:15 the train is 90 miles away from the destination. 90 miles / 60 miles per hour = 1.5 more hours to go.

2:15 + 1.5 hours = 3:45 pm

User Jesse Petronio
by
6.9k points