Case 11: Amount of monthly payment is $551.25
Case 12: Amount of monthly payment is $1361.77
Case 13: Amount of monthly payment is $814.03
Case 14: Amount of monthly payment is $656.25
Case 15: Amount of monthly payment is $897.6
Case 16: Amount of monthly payment is $2018.26
Explanation:
Case 11:
Step 1: converting your annual interest rate to a monthly interest rate by dividing by 12
Monthly rate =
![(8 \%)/(12)=(0.08)/(12)=0.00666](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/of9dg2mobz6iinnq9igmgbr3bnf86tkrbw.png)
Step 2: add 1 to the monthly rate
1+0.00666 = 1.00666
Step 3: multiply the number of years in the term of the mortgage by 12 to calculate the number of monthly payments you’ll make
The number of monthly payments = 30(12) = 360 months
Step 4: raise the result of 1 plus the monthly rate to the negative power of the number of monthly payments
= 0.0936
Step 5: subtract that result (obtained from step 4) from 1
1 – 0.0936 = 0.906
Step 6: divide the monthly rate by the result obtained from step 5
![(0.0066)/(0.906)=0.00735](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/9ajnsb2oauxhiljhv52liqdcs3jt55dfo6.png)
Step 7: multiple the result by the amount you borrowed ($75,000).
Amount of monthly payment= 0.00735(75000) = $551.25
Case 12:
Step 1: converting your annual interest rate to a monthly interest rate by dividing by 12
Monthly rate =
![(11 \%)/(12)=(0.11)/(12)=0.00916](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/sloqetjg4iw6si4ani3ydjjwzxfhzh2odg.png)
Step 2: add 1 to the monthly rate
1+0.00916 = 1.00916
Step 3: multiply the number of years in the term of the mortgage by 12 to calculate the number of monthly payments you’ll make
The number of monthly payments = 20(12) = 240 months
Step 4: raise the result of 1 plus the monthly rate to the negative power of the number of monthly payments
![1.00916^((-240))=0.1121](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/jwk6hgxrrdxu5ccztvtlit84c2t2dxr3ji.png)
Step 5: subtract that result (obtained from step 4) from 1
1 – 0.1121 = 0.8879
Step 6: divide the monthly rate by the result obtained from step 5
![(0.00916)/(0.8879)=0.0103](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/pad6cryhejc0am7jbd6qedp2j4y99dwfds.png)
Step 7: multiple the result by the amount you borrowed ($132,000).
Amount of monthly payment= 0.0103(132000) = $1361.77
Similarly,
Case 13:
Monthly rate =
![(9 \%)/(12)=(0.09)/(12)=0.0075](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/bngov9i1hb00l4ulmhzlxbm5ebmiskf44y.png)
1+0.0075 = 1.0075
The number of monthly payments = 25(12) = 300 months
![1.0075^((-300))=0.1063](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/fgf2h7f4owkqs1wph0xaiyh8evhx8obvmp.png)
1 – 0.1063 = 0.8937
![(0.0075)/(0.8937)=0.0084](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/ztefgknrjpv0oujj4whzb9r16ifxazjpj3.png)
Amount of monthly payment= 0.0084(97000) = $814.03
Case 14:
Monthly rate =
![(8 \%)/(12)=(0.08)/(12)=0.00666](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/of9dg2mobz6iinnq9igmgbr3bnf86tkrbw.png)
1+0.00666 = 1.00666
The number of monthly payments = 30(12) = 360 months
![1.00666^((-360))=0.09166](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/tzo5j8jqfwrf0za71tw1l7xqth5rs464xf.png)
1 – 0.09166 = 0.9083
![(0.00666)/(0.9083)=0.0073](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/22lnj3ouxyn06bcp61vrluw0hxxsndlkn5.png)
Amount of monthly payment= 0.0073(89500) = $656.25
Case 15:
Monthly rate =
![(10 \%)/(12)=(0.10)/(12)=0.00833](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/qdogytr14y8khgy6aoers1w7xuycc2rljz.png)
1+0.00833 = 1.00833
The number of monthly payments = 10(12) = 120 months
![1.00833^((-120))=0.36955](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/lbsflajw6hv1ly6c1lpik00oh62p9vj9g3.png)
1 – 0.36955 = 0.6304
![(0.00833)/(0.6304)=0.0132](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/i5y9jjn76r40rahgkctrybl0otomdyp185.png)
Amount of monthly payment= 0.0132(68,000) = $897.6
Case 16:
Monthly rate =
![(9 \%)/(12)=(0.09)/(12)=0.0075](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/bngov9i1hb00l4ulmhzlxbm5ebmiskf44y.png)
1+0.0075 = 1.0075
The number of monthly payments = 15(12) = 180 months
![1.0075^((-180))=0.2605](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/so0bimrkpn7lqj5k6qcwjyu4xjdnm9fxox.png)
1 – 0.2605 = 0.7395
![(0.0075)/(0.7395)=0.01014](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/57b256riftr8ig9e3s84v6weptb1twbi1l.png)
Amount of monthly payment= 0.01014(199,000) = $2018.26