7.1k views
5 votes
Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?

1 Answer

6 votes

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

User Sonic Soul
by
5.9k points