77.5k views
19 votes
Help..

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.
12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?

User Gmn
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

egg: 4 eggs per dollar

peanuts: 0.4 pounds per dollar

t p: 2 rolls for a dollar

apples: 3 apples per dollar

User Mark Needham
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories