menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy 5 cans for green beans at village market for 2.70.You can buy 10 of the same cans of beans at sams club for 7.10.Which place is a better buy
asked
Jan 5, 2021
200k
views
3
votes
You can buy 5 cans for green beans at village market for 2.70.You can buy 10 of the same cans of beans at sams club for 7.10.Which place is a better buy
Mathematics
high-school
Jonas Tundo
asked
by
Jonas Tundo
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Sams club because you get 10 can with just a little bit of a difference price
Smitkpatel
answered
Jan 12, 2021
by
Smitkpatel
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 11, 2017
95.7k
views
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.50. Which place is the better buy?
Adam Magaluk
asked
Jun 11, 2017
by
Adam Magaluk
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
95.7k
views
asked
May 2, 2017
192k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $3 you can buy 10 of the same cans of beans at Sams Club for $6.10 which is the better place to buy
Klump
asked
May 2, 2017
by
Klump
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
192k
views
asked
Feb 21, 2016
75.5k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.40. you can buy 10 of the same cans of beans at sams club for $6.50 wich place is the better buy
JustGettinStarted
asked
Feb 21, 2016
by
JustGettinStarted
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
75.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org