31.5k views
1 vote
A city has a population of 250,000. The population is expected to decrease 1.5% annually for the next decade. Write a function that represents this situation.

1 Answer

3 votes

Answer:

Population after
t\ years=250000* (0.985)^t

Explanation:

If
P is the initial amount,
r is the annual rate of decrease then after
t years the remaining amount
(A) will be given by


A=P(1-(r)/(100))^t

Here
P=250000, r=1.5\%\\\\A=250000(1-(1.5)/(100))^t\\\\A=250000(1-0.015)^t\\\\A=250000* (0.985)^t

User Alexgolec
by
6.9k points