Answer:
The height of the ball after 2 seconds = 96 feet.
Explanation:
Given:
The height of a golf ball hit with an initial velocity of 80 FPS is given by:

where
represents height of the ball in feet and
represents time in seconds.
To find the height of the ball after 2 seconds.
Solution:
In order to find the height of the ball after 2 seconds, we plugin t=2 in the given function of height.
We have:

At
seconds




Thus, height of the ball after 2 seconds = 96 feet.