Answer:
I =62.5 μ A
Step-by-step explanation:
Given that
Charge ,q = 2.5 x 10⁻³ C
time ,t= 40 s
We know that current I given as

Now by putting the values in the above equation we get

We know that
1 A = 1 C/s
Therefore the current I will be
I=0.0000625 A
I = 0.0625 m A
The current in μ A will be
I =62.5 μ A