172k views
4 votes
A weightlifter lifts a set of weights a vertical distance of 2.00m.If a constant net force of 350 N is exerted on the weights,what is the bet work done on the weights?

1 Answer

4 votes

Answer:

W=700 Joule

Step-by-step explanation:

Physics Work

Is the dot product of the force vector by the displacement vector


W=\vec F \cdot \vec r

When both the force and the displacements are pointed in the same direction, the formula reduces to its scalar version


W=F.d

The weightlifter is applying a net force of 350 N to lift the weights a distance of 2 m, thus the net work done is


W=350\ N\ .\ 2\ m=700\ Joule

User TahoeWolverine
by
6.8k points