173k views
5 votes
Caitlin is at the grocery store, and she’s trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. Her younger brother says that at that price, each drink would cost just over $1.00. Is he correct, and how do you know? If he were incorrect, how would Caitlin’s brother find the correct price?

User Cleric
by
6.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Therefore 2.99/6. This would give you 0.49333 which could be rounded up to 0.49. Therefore her younger brother is wrong as $0.49 is less than $1.

Explanation:

User MesutAtasoy
by
6.5k points
5 votes
If you are trying to find the unit price you can do this by, the total price / by the amount of products. Therefore 2.99/6. This would give you 0.49333 which could be rounded up to 0.49. Therefore her younger brother is wrong as $0.49 is less than $1.
User Babak Behzadi
by
6.5k points