12.2k views
3 votes
At a grocery store, the price of a watermelon is determined by how many pounds the watermelon weighs. The price of a watermelon that weighs 7.3 pounds is $4.38. Write an equation that is used to determine the price, p, in dollars, of any watermelon based on the number of pounds, w, the watermelon weighs.

2 Answers

3 votes

Answer:$1.39

Explanation:

User Blacktasty
by
7.6k points
6 votes
p = w * .6

Explanation: First, we must determine the price per pound of watermelon. To do this, we take the cost of the watermelons, and divide it by the number of pounds. 4.38 / 7.3, which is .6. This tells us each pound costs 60 cents, or $.6. We’re trying to say “The total price of watermelon would be the amount of watermelon bought times .6.” Plug in the variables you’re given, and you get p = w * 6.
User Jellobird
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories