Answer:
The cost of three 2/3 pounds is $4.
Explanation:
Here, given:
The cost of 1 pound of shrimp = $6
Now, the dish requires the amount of shrimp = 2/3 pounds.
Here: 1 pound shrimp = $ 6
![\implies ((2)/(3) ) \textrm{pounds} = 6 * ((2)/(3) ) = 4](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/mqtkeaomvvsa2wi5yplmcjpexvaeparip5.png)
or, the cost of 2/3 pound = $ 4
Hence, the cost of three 2/3 pounds is $4.