233k views
0 votes
Calculate the molarity of 1.0 mol of KCl in 750 ml of solution

2 Answers

7 votes

Answer:


M=1.3M

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, the molarity, which is a unit of concentration of liquid dissolutions, is defined as shown below:


M=(n_(solute))/(V_(solvent))

Whereas the volume of the solvent must be in liters, therefore, the 750-mL solution is also equivalent to 0.750-L solution, hence, the molarity turns out:


M=(1.0mol)/(0.750L)\\M=1.3M

Whereas the molar units (M) account for mole over L (mol/L).

Best regards.

User Yngve
by
6.8k points
2 votes

Answer:

[KCl] = 1.33 M

Step-by-step explanation:

Molarity is mol /L

Mol of solute in 1 L of solution

Volume of solution is 750 mL

750 mL / 1000 = 0.750 L

1 mol / 0.750L = M → 1.33

User JustinMichaels
by
6.3k points