185k views
5 votes
Jose is going to drive from his house to City A without stopping. Jose plans to drive at

a speed of 25 miles per hour, and after driving for 3 hours, he will be 25 miles away
from City A. Write an equation for the function D(t), representing Jose's distance
from City At hours after leaving his house.

User Csabapap
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

25(s)

s= the number of hours

Explanation:

25(s)

answer would be 25(3) = 75 miles.

75+25= 100 miles

so the distance from Jose's house to City A is 100 miles

User Dtell
by
7.0k points
4 votes

Answer:D(t) = 100 - 25t

Explanation:

Distance travelled = speed × time

Jose plans to drive at

a speed of 25 miles per hour and he drove for three hours. It means the the distance that Jose covered in three hours would be

25 × 3 = 75 miles

After driving for 3 hours, he will be 25 miles away from City A.

This means that the total distance from city A is 75 + 25 = 100 miles

Let D(t), represent Jose's distance

from city A, t hours after leaving his house. Therefore,

D(t) = 100 - 25t

User Agenteo
by
7.4k points