44.2k views
18 votes
A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.29

Explanation:

1. Divide $11.90 by 5.2

2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29

Hope this helps :)

User Akshay Aher
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories