173k views
0 votes
Can someone please help me with this problem asap? Thanks!! :))

Can someone please help me with this problem asap? Thanks!! :))-example-1
User Schmittsfn
by
5.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:
\$4.34

Explanation:

We have the following information:

Fredburguer
F, milkshake
M and an order of fries
f costs
\$3.72:


F+M+f=\$3.72 (1)

One Fredburguer is equal to a milkshake plus orders of fries:


F=M+2f (2)

Three milshakes is equal to a Fredburguer plus an order of fries:


3M=F+f (3)

And we are asked: If we have a Fredburguer, a milkshake and two orders of fries, how much do we have to pay?


F+M+2f=x (4)

Well with the first three equations we have a system of equations to solve. Let's begin by isolating
F from (3):


F=3M-f (5)

Making (2)=(5):


M+2f=3M-f (6)

Isolating
f:


f=(2)/(3)M (7)

Substituting (7) in (2):


F=M+2((2)/(3)M) (8)

Isolating
F:


F=(7)/(3)M (9)

Substituting (7) and (9) in (1):


(7)/(3)M+M+(2)/(3)M=\$3.72 (10)

Isolating
M:


M=\$0.93 (11) This is the cost of a Milkshake

Substituting (11) in (7):


f=(2)/(3)\$0.93 (12)


f=\$0.62 (13) This is the cost of an order of frieds

Substituting (11) in (9):


F=(7)/(3)\$0.93 (14)


F=\$2.17 (15) This is the cost of a Fredburguer

Substituting (11), (13) and (15) in (4):


\$2.17+\$0.93+2(\$0.62)=x (16)

Finally:


x=\$4.34 This is the cost of a Fredburguer, a milkshake and two orders of fries

User Toosweetnitemare
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.