111k views
2 votes
Suppose you need 7.0 m of Grade 70 tow chain, which has a diameter of 38" and weighs , 2.16/kgm to tow a car. How would you calculate the mass of this much chain?

User Eskalera
by
6.1k points

1 Answer

4 votes

Answer : The mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg

Explanation :

As we are given that,

The weight of the chain per unit length = 2.16 kg/m

Now we have to determine the mass of chain for 7.0 m length.

As, the mass of 1 m length of chain = 2.16 kg

So, the mass of 7.0 m length of chain =
(7.0m)/(1m)* 2.16kg

= 15.12 kg

Therefore, the mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg

User Letha
by
6.5k points