148k views
1 vote
In the graph belo, what is the unit rate Ken paid to rent a go-kart?

A. $6 per minute
B. $2.50 per minute
C. $0.50 per minute
D. $0.40 per minute

In the graph belo, what is the unit rate Ken paid to rent a go-kart? A. $6 per minute-example-1
User Tosh
by
5.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

D. $0.40 per minute

Explanation:

Ken represented by the blue chart

So, the unit rate = cost over the time

From the blue chart we will choose two points to find the rate:

The points will be (0,0) and (25,10)

So, unit rate = (10-0)/(25-0) = 10/25 = $0.4

The answer is option D. $0.40 per minute

User Ramchandra Apte
by
4.5k points