131k views
1 vote
Cameron runs a farm stand that sells peaches and apples. Yesterday Cameron sold 46 pounds of peaches and 19 pounds of apples for a total revenue of $95.50. Today he sold 23 pounds of peaches and 28 pounds of apples for a total revenue of $84.75. Determine the price of each pound of peaches and the price of each pound of apples.

1 Answer

6 votes

Price of 1 pound of peach is $ 1.25 and price of 1 pound of apple is $ 2

Solution:

Let "p" be the price of 1 pound of peach

Let "a" be the price of 1 pound of apple

Cameron sold 46 pounds of peaches and 19 pounds of apples for a total revenue of $95.50

Therefore, we can frame a equation as,

46 x price of 1 pound of peach + 19 x price of 1 pound of apple = 95.50


46 * p + 19 * a = 95.50

46p + 19a = 95.50 --------- eqn 1

Today he sold 23 pounds of peaches and 28 pounds of apples for a total revenue of $84.75

Therefore, we can frame a equation as,

23 x price of 1 pound of peach + 28 x price of 1 pound of apple = 84.75


23 * p + 28 * a = 84.75

23p + 28a = 84.75 --------- eqn 2

Let us solve eqn 1 and eqn 2

Multiply eqn 2 by 2

2(23p + 28a = 84.75)

46p + 56a = 169.5 ------- eqn 3

Subtract eqn 1 from eqn 3

46p + 56a = 169.5

46p + 19a = 95.50

( - ) ------------------------------

37a = 74

a = 2

Subtract a = 2 in eqn 1

46p + 19(2) = 95.50

46p + 38 = 95.50

46p = 95.50 - 38

46p = 57.5

p = 1.25

Thus price of 1 pound of peach is $ 1.25 and price of 1 pound of apple is $ 2

User TaQuangTu
by
7.2k points