Answer:
copper(ll)oxide
Step-by-step explanation:
Limit reagent is a reagent that finished thereby stopping the reaction.
2NH3(g) + 3CuO(s)---> N2(g) + 3Cu(s) + 3H20(g)
molar mass of of ammonia = 17.031 × 2 (stiochiometry mole) = 34.06 g/mol
molar mass of CuO = 79.545 × 3 = 238.635 g/mol
molar mass of Nitrogen gas = 28.0134 g/mol
34.06 g of NH3 need 238.635 of CuO to produce 28.0134 of Nitrogen gas
238.635g produce 28.0134 g
x gram of CuO produce 26 gram of Nitrogen gas
x gram = ( 26 × 238.635 ) / 28.0134 = 221.484 g
also
34.06 g of ammonia produces 28.0134g of nitogen gas
y gram of ammonia produce 26g
y gram = (26× 34.06) / 28.0134 g = 31.61 g
but the 34 g of ammonia was used in the reaction and 31.61 reacted leaving and 2.39 g of ammonia gas
The limiting reagent therefore is copper(ll)oxide