21.1k views
0 votes
if 3.56 moles of HCI reacts with excess Mg(OH)2. how many miles of mgcl2 will be produced, and how many moles of h2o are produced?

1 Answer

6 votes

Answer:

H₂O = 3.56 moles

MgCl₂ = 1.78 moles

Step-by-step explanation:

Given data:

Moles of HCl = 3.56 mol

Moles of water produced = ?

Moles of MgCl₂ produced = ?

Solution:

Chemical equation:

2HCl + Mg(OH)₂ → MgCl₂ + 2H₂O

Now we will compare the moles of HCl with water and magnesium chloride.

HCl : MgCl₂

2 : 1

3.56 : 1/2×3.56 = 1.78 mol

HCl : H₂O

2 : 2

3.56 : 3.56 mol

User Vjk
by
6.8k points