4.4k views
1 vote
A saleswoman works for a base salary of $475 a month plus 11.3% commission on all the merchandise she sells beyond $6,000. If she sells $11,838 worth of merchandise in one month, what will Her total salary be for the month?

User Nnm
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1,134.69

Explanation:

The amount she sold beyond $6000 was ...

$11,838 -6,000 = $5,838

Her commission on those sales comes to ...

0.113 × $5,838 = $659.69

That added to her base salary brings her salary for the month to ...

$475 +659.69 = $1,134.69 . . . . salary for the month

User German Alzate
by
6.3k points