7.3k views
0 votes
A jar of salsa costs $0.95. Neha bought 9 jars of salsa. How much did Neha spend in all?

$

User Ujjal Das
by
6.1k points

2 Answers

2 votes
$8.55
You know one jar costs $0.95. And her buying 9 :
0.95x9
=$8.55
User William Holroyd
by
6.0k points
2 votes

Answer:

$8.55

Explanation:

$0.95 x 9 jars = $8.55

For every jar Neha buys, she spends $0.95, and buying 9 jars in total, she pays $8.55 in total.

User Alaa Abuzaghleh
by
6.7k points