141k views
3 votes
John purchased five packs of bubblegum for $.50 each he also bought lollipops for $.25 each how many lollipops did he buy if he spent 6.50 in total

User TinBane
by
4.8k points

2 Answers

2 votes
An equation of cost, where L is the number of lollipops:
5*.50+L*.25=6.5
Solving:
L=(6.5-5*.50)*4=16 lollipops
User Sidmeister
by
4.5k points
2 votes

Answer:

16

Explanation:

Subtract the total he spent on bubblegum, from the total price spent on bubblegum and lollipops.

If you multiply the price for one piece of bubblegum by the quantity of bubblegum purchased, you will get the price for all the bubblegum, 0.50 * 5 = 2.50.

Subtract that from the total price “6.50” to get 4.00.

Then you can divide 4.00 by the lollipops price “0.25” to get the quantity of lollipops purchased, 4.00/0.25 = 16.

User MrSnoozles
by
4.8k points