Step-by-step explanation:
There's an difference between unit rate and rate, trust me.
So I buy 1 pack of cookies that costs $2.59. (R.I.P $2.59)
There's 7 cookies in the entire pack.
$2.59÷7=$0.37
Now the rate here is that the cookies are worth $2.59 for 7 cookies. But how much is each cookie worth?
That's where the unit rates come in.
$0.37 is the cost per cookie. (Do not buy!!! Not worth it...)
Do you see the difference between unit rate and rate now? Unit rate is the cost per whatever and rate is the cost of something (mostly packages) Another easy way to tell the difference is the word "unit". Because the definition of unit is an individual thing or person regarded as single. Hope it helps?