39.2k views
0 votes
I need help on unit rate

2 Answers

3 votes

Step-by-step explanation:

There's an difference between unit rate and rate, trust me.

So I buy 1 pack of cookies that costs $2.59. (R.I.P $2.59)

There's 7 cookies in the entire pack.

$2.59÷7=$0.37

Now the rate here is that the cookies are worth $2.59 for 7 cookies. But how much is each cookie worth?

That's where the unit rates come in.

$0.37 is the cost per cookie. (Do not buy!!! Not worth it...)

Do you see the difference between unit rate and rate now? Unit rate is the cost per whatever and rate is the cost of something (mostly packages) Another easy way to tell the difference is the word "unit". Because the definition of unit is an individual thing or person regarded as single. Hope it helps?

User NickKampe
by
5.7k points
2 votes
Hi! Here are notes on unit rates!

•A rate is a ratio that compares two quantities with different measures.
•A unit rate is when the ratio has a second term (a denominator) of one.

Calculating:
To calculate a unit rate, divide the numerator (1st number of a fraction) of the ratio by the denominator(2nd number)

•Hint : when dealing with costs, the money will be a numerator.

Some practice:
Ratio: $6 for 8 erasers:
6/8 divided by 2 equals 3/4
Then when you divide the fractions divide it by doing: 3 divided by 4 (4 outside 3 inside) which equals.... 0.75! So then your final answer will be $0.75 per eraser
•don’t forget the unit!
You can ask me for more examples :)
User Rayshon
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.