82.5k views
4 votes
A grocery store sells healthy wise orange juice in a quart bottle for $2.24 the store also sells a 59 ounce bottle of health wise orange juice for $3.54

User Binarus
by
5.4k points

1 Answer

7 votes

Complete Question: (Refer Fig)

A grocery store sells Health-Wise orange juice in a quart bottle for $2.24. The store also sells a 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54.

Part A

Identify the unit cost for each bottle of orange juice.

(1 quart = 32 ounces).

Show your work.

Answer:

Part A: The unit cost of Health-Wise orange juice in a quart bottle for $2.24 is $0.07 and unit cost of 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 is $0.06.

Part B: It is better to buy 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 as its unit cost is $0.06

Explanation:

Part A: We need to find the unit cost of each bottle of orange juice

Given a grocery store sells Health-Wise orange juice in a quart bottle for $2.24

Given that,

1 quart = 32 ounces

Therefore, 32 ounces is sold for $ 2.24

Therefore, cost of 1 ounce is given by:

cost of 1 ounce =
(2.24)/(32)=\$ 0.07

The store also sells a 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54

Here, 59 ounce bottle is sold for $ 3.54

Therefore, cost of 1 ounce is given by:

Cost of 1 ounce =
(3.54)/(59)=\$ 0.06

Part B: Find which bottle of orange juice is better to buy

On comparing the unit cost of both the bottles, we find unit cost of 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 is lower. Therefore, 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 is better to buy.

A grocery store sells healthy wise orange juice in a quart bottle for $2.24 the store-example-1
User Bilgehan
by
6.3k points