Complete Question: (Refer Fig)
A grocery store sells Health-Wise orange juice in a quart bottle for $2.24. The store also sells a 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54.
Part A
Identify the unit cost for each bottle of orange juice.
(1 quart = 32 ounces).
Show your work.
Answer:
Part A: The unit cost of Health-Wise orange juice in a quart bottle for $2.24 is $0.07 and unit cost of 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 is $0.06.
Part B: It is better to buy 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 as its unit cost is $0.06
Explanation:
Part A: We need to find the unit cost of each bottle of orange juice
Given a grocery store sells Health-Wise orange juice in a quart bottle for $2.24
Given that,
1 quart = 32 ounces
Therefore, 32 ounces is sold for $ 2.24
Therefore, cost of 1 ounce is given by:
cost of 1 ounce =
The store also sells a 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54
Here, 59 ounce bottle is sold for $ 3.54
Therefore, cost of 1 ounce is given by:
Cost of 1 ounce =
Part B: Find which bottle of orange juice is better to buy
On comparing the unit cost of both the bottles, we find unit cost of 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 is lower. Therefore, 59-ounce bottle of Health-Wise orange juice for $3.54 is better to buy.