Answer:
10 M
Step-by-step explanation:
Molarity -
Molarity of a substance , is the number of moles present in a liter of solution .
M = n / V
M = molarity
V = volume of solution in liter ,
n = moles of solute ,
From the question,
V = 200mL
Since, 1L = 1000mL ,
1 mL = 0.001 L
Hence,
V = 200mL = 0.2 L
n = 2.0 mol
Hence, to calculate the molarity of the solution, the above formula can be used as -
M = n / V
M = 2.0 mol / 0.2 L = 10 M