50.5k views
1 vote
A contractor purchases 5 dozen pairs of padded work gloves for ​$68.40. He incorrectly calculates the unit price as ​$13.68 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.14

Explanation:

  • The contractor divided 68.40 by 5 instead of dividing 68.40 by 60
  • Th reason you have to do this is because the contractor purchased 5 dozen pairs of padded work gloves.
  • If you didn't know a dozen is 12
  • Multiply 12 and 5 to get 60
  • divide 68.40 by 60 to get $1.14

User Jbchichoko
by
5.2k points