Answer:
is the car's acceleration.
Step-by-step explanation:
Initial velocity of the driver = u = 14 m/s
Final velocity of the driver = v = 5.5 m/s
Duration of time in which 14 m/s velocity is changed to 5.5 m/s = t = 6.0 s
Acceleration of the driver = a
Using first equation of motion: v = u + at




Negative sign indicates the that is deceleration is occurring that is speed of the car is decreasing.