89.9k views
2 votes
16lb turkey for $23.20 or 12lb turkey for $16.56

User AGML
by
5.1k points

1 Answer

4 votes

For this case we must find the unit cost of each option, compare and indicate the best purchase.

Option 1:

16lb turkey for $23.20


\frac {23.20} {16} = 1.45 \frac {dollars} {pound}

Option 2:

12lb turkey for $16.56


\frac {16.56} {12} = 1.38 \frac {dollars} {pound}

Thus, the best option is 2. The unit cost per pound of turkey is $1.38.

Answer:

Option 2

User SirKnigget
by
5.7k points