menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?
asked
Feb 11, 2021
225k
views
3
votes
You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?
Mathematics
middle-school
Jwolsborn
asked
by
Jwolsborn
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:$10
Explanation:
Vlad Lyga
answered
Feb 14, 2021
by
Vlad Lyga
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org