225k views
3 votes
You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?

User Jwolsborn
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:$10

Explanation:

User Vlad Lyga
by
6.9k points