196k views
2 votes
You had $25 to spend on two pencils. After buying them you had $19. How much did each pencil cost?

1 Answer

4 votes

Answer:

Cost of each pencil is $3.

Explanation:

It is given that we have $25 to spend on two pencils.

After buying 2 pencils the remaining amount is $19.

Cost of 2 pencils = Total amount - Remaining amount

= $25 - $19

= $6

The cost of 2 pencils is $6. So, the cost of each pencil is

Cost of each pencil =
(\$6)/(2)=\$3

Therefore, the cost of each pencil is $3.

User Victor Silva
by
5.5k points