12.6k views
5 votes
Jada bought 3 and 1/2 yards of fabric for 21 dollars. How much did each yard cost?

User Zouari
by
7.8k points

2 Answers

6 votes

Very easy.

You just need to calculate unit price.

Jada bought 3.5 yds of fabric for 21 dollars.

You can come up with this equation.

21.00/3.5

This equals 6.

Leading to the answer:

Each yard of fabric cost $6.

The cost of fabric was $6 per yard.

User Mandar Shinde
by
7.9k points
4 votes

Answer:

i believe the answer is 6 because 21 divided by 3.5 is 6 Explanation:

User Jayleen
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories