186k views
5 votes
If 4.56 g of CuNO 3 is dissolved in water to make a 0.400 M solution, what is the volume of the solution in milliliters?

User Maheep
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The volume of the solution is 90.75 mL

Step-by-step explanation:

Step 1: Data given

Mass of CuNO3 = 4.56 grams

Molarity of solution = 0.400 M

Molar mass of CuNO3 = 125.55 g/mol

Step 2: Calculate moles of CuNO3

Moles CuNO3 = mass CuNO3 / molar mass CuNO3

Moles CuNO3 = 4.56 grams / 125.55 g/mol

Moles CuNO3 = 0.0363 moles

Step 3: Calculate volume of the solution

Volume = moles / molarity

Volume = 0.0363 moles / 0.400M

Volume = 0.09075 L = 90. 75 mL

The volume of the solution is 90.75 mL

User David Bonnet
by
6.9k points