5.9k views
0 votes
EA13.

LO 3.5Company A has current sales of $10,000,000 and a 45% contribution margin. Its fixed costs are $3,000,000. Company B is a service firm with current service revenue of $5,000,000 and a 20% contribution margin. Company B’s fixed costs are $500,000. Compute the degree of operating leverage for both companies. Which company will benefit most from a 25% increase in sales? Explain why.

User Tagawa
by
8.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Company A: DOL = Contribution Margin/Operating Income

Contribution Margin = sales *45% = 10,000,000*45%= 4,500,000

Operating Income = contribution margin less fixed cost = 4,500,000-3,00,000 = 1,500,000

DOL = 4,500,000/1,500,000

= 3

Company B: DOL = Contribution Margin/Operating Income

Contribution Margin = sales *20% = 5,000,000*20%= 1,000,000

Operating Income = contribution margin less fixed cost = 1,000,000-500,000 = 500,000

DOL = 1,000,000/500,000

= 2

With an Increase in sales of 25%

Company A=DOL = Contribution Margin/Operating Income

Contribution Margin = sales *45% = 12,500,000*45%= 5,625,000

Operating Income = contribution margin less fixed cost = 5,625,000-3,00,000 = 2,625,000

DOL = 5,625,000/2,625,000

= 2.14

Company B: DOL = Contribution Margin/Operating Income

Contribution Margin = sales *20% = 6,250,000*20%= 1,250,000

Operating Income = contribution margin less fixed cost = 1,250,000-500,000 = 750,000

DOL = 1,250,000/750,000

=1.67

From the above, Company A with a 25% increase in sales will record a 50% and above increase in operating Income because its degree of operating leverage is 2.14

User Emurad
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.