Answer:
Step-by-step explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $15,500+$22,000
= $37,500
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $22,000+ $16,500
= $38,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $15,500 + $ 22,000 + $16,500
= $54,000
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $6,900 + $15, 200
= $22,100
If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $15,500/7,750
= $2 per unit
If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $38,500/22,000
=$1.75 per unit