Answer:
524.5 feet
Explanation:
Given: Height of cliff= 200 ft
Angle of depression at sail boat is 42°
Angle of depression at yacht is 15°
Lets assume distance sailboat from the bottom of cliff is "
"
And assume distance yacht from the bottom of cliff is "
"
Now using tangent rule to solve it.
we know,

Distance sailboat from the bottom of cliff;

Using trignometry table to know the value of tan 42°
⇒

cross multiplying both side.
⇒

∴ Distance sailboat from the bottom of cliff (
= 222 feet
Distance yatch from the bottom of cliff;

Using trignometry table to know the value of tan 15°
⇒

cross multiplying both side.
⇒

∴Distance yacht from the bottom of cliff
= 746.5 feet.
Next, finding the distance between sailboat and yacht.
Distance between sailboat and yacht =

⇒ Distance between sailboat and yacht=

∴ Distance between sailboat and yacht is 524.5 feet.