12.7k views
3 votes
What is the price per ounce for 10 ounces and the cost is $1.75

1 Answer

6 votes

Answer:

The price per ounce is $0.175.

Explanation:

Given:

Number of ounces = 10

Price of 10 ounces = $1.75

We know that, from unitary method, price of a unit quantity is given as:


\textrm{Unit rate}=\frac{\textrm{Total price}}{\textrm{Number of quantities}}

Here, the number of quantities correspond to the number of ounces.

Total price corresponds to the price of the 10 ounces which is $1.75.

Now, unit rate or price per ounce is given as:

Price per ounce =
(1.75)/(10)

Price per ounce = $0.175

Therefore, the price per ounce is $0.175.

User Adrien Cadet
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.