123k views
2 votes
$38.40 for 6 yards Find the unit rate

2 Answers

0 votes

Answer:

$6.40 per yard

Explanation:

Just divide the money by the product

User Jondinham
by
4.7k points
3 votes
The unit rate is $6.40 for 1 yard.
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.