22.5k views
1 vote
I spent $156 to enclose my garden at a cost of $6.50 per yard for fencing. Draw two possible plans for my garden. Explain your reasoning.

Please, I need help to answer this question for my child’s math homework.

User Grayscale
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

see the explanation

Explanation:

step 1

Find the total yards of the fencing

Divide the total cost by the cost per yard

so


156/6.50=24\ yd

step 2

Draw two possible plans for the garden

case a) A square garden

The perimeter of a square is equal to


P=4b

where

b is the length side of the square

we have


P=24\ yd

substitute


24=4b


b=6\ yd

case b) A rectangular garden

The perimeter of a rectangle is equal to


P=2(L+W)

where

L is the length of the rectangle

W is the width of the rectangle

Assume


L=8\ yd

we have


P=24\ yd


L=8\ yd

substitute


24=2(8+W)

solve for W


12=8+W


W=12-8=4\ yd

The drawing of the two possible plans in the attached figure

I spent $156 to enclose my garden at a cost of $6.50 per yard for fencing. Draw two-example-1
User Stijn Geukens
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories