153k views
1 vote
Jessica had $20 to spend on two pens. After buying them she had $16.How much did each pen cost?

2 Answers

4 votes

Answer:

2

Explanation:

20-16=4 4/2= 2

User Helen K
by
4.3k points
6 votes

Answer:

2

Explanation:

20 - 16 = 4

4 ÷ 2 = 2

hope this helps :)

User Matthias Herrmann
by
4.3k points