Answer:
208 1/8 hours
Explanation:
The amount of time saved on each trip is ...
(3/4 h) - (1/4)(3/4 h) = (3/4)(3/4 h) = 9/16 h
There are 2×5×37 = 370 trips in the school year, so the total savings in time is about ...
370×(9/16 h) = 208 1/8 h
7.9m questions
10.5m answers